Różne branże – różne kasy fiskalne, czyli dylematy warszawskich przedsiębiorców 13 września, 2017 2 października, 2017 admin
Warszawski rynek kas fiskalnych

Warszawscy podatnicy, podobnie jak wielu innych z całego kraju, często muszą się liczyć z koniecznością ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej. Do tego bowiem zobowiązuje ich prawo. Jednak sam wybór urządzenia rejestrującego pozostaje już w gestii przedsiębiorcy. Ale jak wskazać model, który, oprócz spełnienia warunków zawartych w przepisach, zapewni również usprawnienie sprzedaży towarów lub świadczenie usług? O tym w dzisiejszym artykule.

Prawdą dość oczywistą jest, że nie ma dwóch identycznych przedsiębiorstw. Nawet, jeżeli należą do tej same branży, każde z nich posiada własną specyfikę, a co za tym idzie – własne potrzeby i oczekiwania. Dotyczy to również technologii sprzedaży: rozwiązania, które w jednej firmie będą przynosiły zamierzone efekty, w innej mogą okazać się zbyteczne lub wręcz nietrafione. Dlatego obecnie możemy spotkać bardzo dużo rozwiązań dla różnych biznesów. O czym świadczy chociażby warszawski rynek kas fiskalnych. Co jest w stanie on zaoferować?

Różne działalności, różne aspekty, różne rozwiązania

Wystarczy wymienić kilka podstawowych aspektów, by zdać sobie sprawę, jak bardzo poszczególne przedsiębiorstwa potrafią się różnić. Mowa tu m.in. o poziomie rozbudowania firmy, szerokości asortymentu, trybie oraz warunkach pracy czy natężeniu ruchu. Dla każdej z tych kwestii można wskazać konkretne przykłady sprawdzonych rozwiązań.

I tak, jeśli prowadzimy duży punkt handlowy, z bogatą ofertą, z pewnością istotną cechą kasy fiskalnej stanie się liczba obsługiwanych pozycji towarowych. Dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw parametr ten może wynieść od 3 000 do 16 000 PLU. Ale gdy mówimy o znacznie większym asortymencie, powinniśmy pomyśleć o modelu z segmentu systemowych kas fiskalnych, pozwalających na zaprogramowanie nawet do 60 000 pozycji. Rozbudowane firmy kojarzą się też z dużym natężeniem ruchu. Dla sprawnego przebiegu transakcji, a więc komfortu zarówno sprzedawców, jak i klientów, wbrew pozorom istotne mogą okazać się: szybkość wydruku dokumentów fiskalnych i niefiskalnych (ta potrafi wynosić nawet ponad 46 linii paragonu na sekundę), łatwość wymiany rolek czy przejrzystość komunikatów, emitowanych przez wyświetlacze.

Jeśli nasza działalność stawia nas przed koniecznością wykonania dodatkowych zadań – jak pomiar masy produktów czy pozyskiwanie danych z kodów kreskowych – powinniśmy też uwzględnić kwestię standardów komunikacyjnych. Kasa fiskalna wyposażona w wiele (i różnego rodzaju) interfejsów pozwoli skoordynować pracę tego urządzenia z wagą elektroniczną, skanerem kodów, komputerem, terminalem płatniczym oraz innymi elementami. A to zaś przyniesie widoczne przyspieszenie pracy.

Tak samo, w przypadku pracy w terenie lub w punkcie handlowym od dość ograniczonej przestrzeni bardzo ważne staną się gabaryty kasy fiskalnej. Lekka, nieduża i poręczna konstrukcja urządzenia ułatwi wykonywanie obowiązków przy działalności mobilnej lub transport tej technologii z miejsca na miejsce. Jeśli zaś nasza branża charakteryzuje się utrudnionymi warunkami pracy, pomyślmy też o solidnej obudowie kasy oraz jej wytrzymałości na pogodę, zabrudzenia czy wilgoć. Tymczasem odpowiednia liczba przycisków funkcyjnych na klawiaturze potrafi znacznie ułatwić obsługę urządzenia, zaś jego elegancki wygląd – podwyższyć prestiż firmy.

Wybraną kasę zakup przez Internet!

Nabywanie urządzenia rejestrującego w punkcie handlowym nadal jest popularne, a w Warszawie nie sprawia żadnego kłopotu. Niemniej, warto skorzystać też z możliwości sklepu internetowego, który posiada dostawca. Dzięki temu jesteśmy w stanie poznać wszystkie produkty z oferty, porównać ich parametry czy dowiedzieć się, co sądzą o danych kasach fiskalnych inni użytkownicy. Sposób zakupu, opcja dostawy i różne metody konsultacji swoich wątpliwości z ekspertem to również aspekty wpływające na wygodę uzyskania właściwego urządzenia rejestrującego.

Koniecznie musimy jednak pamiętać, aby główna siedziba dealera technologii sprzedaży, w którego sklepie dokonujemy zakupu, znajdowała się niedaleko naszego przedsiębiorstwa. W innym wypadku dopełnienie wszelkich formalności oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów (dotyczących fiskalizacji, przeglądów technicznych itp.) może okazać się znacznie trudniejsze. W rezultacie, przeoczenie tej kwestii potrafi spowodować, że wygody przemienią się problemy prawne bądź stratę czasu i pieniędzy. Jeśli więc, przykładowo, interesuje nas, jakie kasy fiskalne kupują przedsiębiorcy z miejscowości Konstancin Jeziorna, szukajmy ofert dostawców technologii sprzedaży z obszaru aglomeracji warszawskiej.