Co można powiedzieć o wyglądzie urządzeń fiskalnych? 28 czerwca, 2017 12 czerwca, 2017 admin
Kasy fiskalne Innova Presto i Posnet Revo

Czytając tytuł tego artykułu, ktoś mógłby zadać pytanie: czy w ogóle jest o czym mówić? Tymczasem okazuje się, że kwestia ta, choć może nie znajdująca się w pierwszym szeregu potrzeb danej firmy, potrafi mieć wpływ na jej wizerunek, a więc i sprzedaż. Raczej nie na darmo producenci zwracają coraz większą uwagę na design kas i drukarek fiskalnych.

Różne pojmowanie technologii użytkowych

Pomijając już różnego rodzaju innowacje technologiczne, można też z łatwością zauważyć, że dzisiejsze kasy fiskalne w niczym nie przypominają już starych, wielkich i, co tu dużo mówić, brzydkich maszyn sprzed lat. Tendencja ta stale się utrzymuje – wystarczy spojrzeć na dzisiejsze oferty producentów urządzeń rejestrujących i wymienić choćby kilka wyróżniających się na tym polu modeli: Posnet Revo, Elzab K10, Innova Presto, Novitus Nano E. Skoro więc takie kasy powstają, to widocznie przedsiębiorcy na to również zwracają uwagę. Dlaczego? Ponieważ żyjemy w czasach, w których technologie użytkowe przestały jedynie do czegoś służyć. Obecnie muszą także wyglądać – dotyczy to w zasadzie każdego rodzaju urządzeń, począwszy od maszynek do golenia, a skończywszy na samochodach. Technologie, oprócz swojej funkcjonalności, oferują też wrażenia estetyczne. Stają się elementami wystroju wnętrz, a nieraz i reklamą.

Design urządzeń fiskalnych w służbie marki

Jakie znaczenie dla klienta może mieć wygląd technologii, których używamy raptem do wprowadzania danych oraz wystawiania paragonów? Nabywcy w ogóle nie zwracają na to uwagi! – tak zapewne powiedziałoby nie tylko wielu przedsiębiorców, ale i osób nie korzystających z urządzeń fiskalnych. I choć faktem jest, że zapewne ten aspekt nie należy do zainteresowań ludzi, którzy tak twierdzą, to jednak nie do końca mają oni rację. Bardzo często klienci wybierają różne produkty ze względu na ich wygląd albo zapach. Wystrój wnętrza może w dużym stopniu zadecydować o tym, w jakiej kawiarni się rozsiądziemy, który laptop wyda się nam „fajniejszy” oraz czy dany design odpowiada naszemu stylowi. Oczywiście, kwestie takie, jak jakość usług, dostępne funkcje czy inne kwestie, pozostaną niezwykle ważne. Jednak gdy okażą się do siebie zbliżone w różnych przypadkach – wybierzemy te, które są „milsze naszym oczom”.

Nie chodzi zresztą o sam wygląd jako taki, ale o wrażenie, jakie on budzi, o wysyłany komunikat – o uwagę klienta. W dzisiejszych czasach coraz trudniej zainteresować nabywcę konkretną marką. Powstają kolejne strategie marketingowe, wśród których bardzo istotną rolę odgrywa strona wizualna firmy oraz jej produktów. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorstwo z ciekawym wystrojem wnętrza, którego spójnym elementem stają się również technologie sprzedaży, ma prawo lepiej zapaść klientom w pamięć. Ponadto, wszystko, co wygląda dobrze, elegancko, budzi jedynie lepsze skojarzenia. Widok eleganckiej, czystej, nowoczesnej kasy fiskalnej z niebanalnym designem staje się dodatkową informacją o prestiżu działalności, o wysokim poziomie świadczonych przez nią usług, o szacunku do klienta. Jeśli dodatkowo współgra z innymi elementami oraz np. barwami firmowymi, może też okazać się kolejnym narzędziem reklamowym, detalem w służbie pracy nad marką.