Skanery kodów kreskowych na miarę dzisiejszych czasów 24 marca, 2017 23 marca, 2017 admin
Czytnik kodów kreskowych firmy Zebex

Mówi się o rozwoju urządzeń fiskalnych, o nowoczesnych kasach i drukarkach rejestrujących… a co z peryferyjnymi technologiami sprzedaży? Na przykład, takimi czytnikami kodów kreskowych? One pojawiają się w tekstach zdecydowanie rzadziej, a przecież korzystają z nich rzesze przedsiębiorców. Jeśli też myślicie o wdrożeniu w swojej firmie takiego rozwiązania – ten wpis jest dla Was. Jeśli uważacie, że to prosta, zawsze taka sama technologia – czas rozwiać to wrażenie kilkoma przykładami.

Samo rozwiązanie, jakim jest skanowanie kodów – czyli pozyskiwanie z nich potrzebnych danych – jest na tyle rozpowszechnionym i skutecznym rozwiązaniem, że wykorzystywane jest w kilku rodzajach technologii sprzedaży. Przykład nr 1: weryfikatory cen. Dzisiaj, w hipermarketach obecność samoobsługowych urządzeń do sprawdzania kwoty za dane produkty to norma. Przykład nr 2: kolektor danych. Czyli w zasadzie przenośny komputer z funkcją skanowania, wykorzystywany m.in. w hurtowniach i magazynach. Skupmy się teraz jednak na czytnikach kodów kreskowych, które już same w sobie są dość zróżnicowane.

Skaner kodów kreskowych – budowa, praca, komunikacja

Czytniki kodów kreskowych mogą być naprawdę nieduże, lekkie i poręczne, np. w postaci, można by rzec, małych „pistolecików”. Te idealnie nadają się praktycznie na każde stanowisko pracy, nawet w małych punktach handlowo-usługowych: nie zajmują zbytnio przestrzeni, są przyjazne w obsłudze i umożliwiają zazwyczaj różne warianty funkcjonowania – manualny (przy użyciu przycisku) lub automatyczny (gdy czytnik umieszczony jest na specjalnej podstawce).

Oprócz tego są też nieduże gabarytowo skanery kodów kreskowych przeznaczone tylko do pracy stacjonarnej, albo zdecydowanie większe, które zabudowuje się w boksach kasowych. To inne warianty konstrukcyjne, najczęściej wykorzystywane w większych punktach handlowych, np. różnego typu marketach. Ich technologia jest również tak pomyślana, aby obsługa dużych liczb klientów i bogatego asortymentu była jak najsprawniejsza.

Osobnym aspektem jest komunikacja poszczególnych czytników z komputerem i urządzeniem fiskalnym: te pierwsze mają o tyle przewagę, że potrafią nieraz funkcjonować bezprzewodowo (np. na zasadzie połączenia przez Bluetooth).

Jakie parametry i rozwiązania różnią poszczególne czytniki?

Po pierwsze, urządzenia tego typu charakteryzują się odmienną szybkością pracy. Często możemy zorientować się, że dany model oferuje konkretną prędkość funkcjonowania, mierzoną w liczbie skanów na jedną sekundę. Ten aspekt może okazać się istotny właśnie przy dużym natężeniu ruchu. O komforcie obsługi czytnika kodów kreskowych będzie też decydować precyzja działania – np. możliwość pozyskiwania danych z mniej wyraźnych lub podniszczonych kodów – oraz maksymalny dystans od skanowanej powierzchni. To samo dotyczy opcji sygnalizacji odczytu (świetlna, dźwiękowa, wibrująca). Inną kwestią zaś jest to, jaki zakres kodów ma obsługiwać dane urządzenie: 1D, czy 1D i 2D, np. kody QR.

To tak naprawdę część cech i możliwości, o jakich mówi się w kontekście skanerów kodów kreskowych. Wspomniane aspekty należą jednak do podstawowych wyznaczników i już same w sobie dowodzą, jak bardzo nieraz czytniki potrafią się różnić i precyzyjnie spełniać oczekiwania różnych działalności gospodarczych. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę www.