Waga elektroniczna stała się nieodzownym elementem wyposażenia placówki handlowej. Nie dziwi więc fakt, że na rynku technologii sprzedaży dostępnych jest tak wiele różnych modeli tych urządzeń. Różnią się one pod wieloma względami: począwszy od wielkości, poprzez konstrukcję, wygląd, na funkcjonalności skończywszy. Ten szeroki wachlarz dostępnych rozwiązań nie powinien dziwić – w końcu musi odpowiadać różnorodnym potrzebom poszczególnych działalności. Innej wagi będzie potrzebowała firma spedycyjna, innej osoba sprzedająca warzywa w małym sklepie, jeszcze inna stanie na stanowisku samoobsługowym w markecie. Czym zatem kierować się przy wyborze wagi dla konkretnej działalności? Kilka podpowiedzi w tekście poniżej.
Proste wagi kalkulacyjne dla niewielkich punktów handlowych
Waga elektroniczna to nierzadko nieodzowny element systemu sprzedażowego w małym punkcie handlowym. Zanim jednak zamówisz urządzenie mające dokonywać precyzyjnych pomiarów masy, oferowanych przez Ciebie produktów, zastanów się czego tak naprawdę potrzebujesz. Wagi różnią się bowiem pod względem, wielkości, funkcjonalności, konstrukcji. Najczęściej do niewielkich placówek poleca się raczej proste wagi kalkulacyjne. Ale nawet te dostępne są w różnych wariantach.
Kupując urządzenie do sklepu o ograniczonej powierzchni warto wcześniej sprawdzić, jakie są jego wymiary. Wagi kalkulacyjne charakteryzują się zazwyczaj niewielkimi rozmiarami, a przy tym solidną obudową. Jeśli waga nie może stanąć na ladzie, to warto zastanowić się czy nie wybrać, zamiast płaskiej, wersji z wysięgnikiem. Wtedy mimo umieszczenia urządzenie gdzieś z boku, klient bez problemu będzie mógł odczytać masę kupowanych produktów oraz cenę do zapłaty. Istotne są też zakresy ważenia oraz komunikacja urządzenia z innymi elementami systemu sprzedażowego.
Dla osoby obsługującej nie bez znaczenia jest też fakt, że urządzenia kalkulacyjne zazwyczaj posiadają łatwą w obsłudze klawiaturę z klawiszami szybkiej sprzedaży, do których przypiąć można najczęściej sprzedawane produkty, a także łatwe w utrzymaniu czystości szalki.
Wagi dla sieci sklepów
W marketach funkcjonalności wag kalkulacyjnych mogą okazać się niewystarczające. Dla gigantów sprzedaży poleca się raczej inne rozwiązania. W zależności od działu, w sklepie o dużym asortymencie, można spotkać wagi etykietujące, z szalkami ważącymi lub do zabudowy.
Urządzenia etykietujące najczęściej są wagami samoobsługowymi, stawianymi na stanowiskach warzywnych, z pieczywem lub mrożonkami. To bardzo rozwinięte technologie z wbudowaną klawiaturą lub monitorem dotykowym, szalką warzącą i drukarką samoprzylepnych etykiet. Można w nich zaprogramować duże bazy towarowe. Klient samodzielnie dokonuje pomiaru na takim urządzeniu.
Wagi z wiszącymi szalkami najczęściej można spotkać na działach rybnym i mięsnym. Obsługują je zazwyczaj pracownicy. Urządzenie jest o tyle wygodnym rozwiązaniem, że zwykle wisi na haku, więc zupełnie nie zajmuje miejsca ladowego. Poza tym szalka umieszczona jest pod mechanizmem ważącym, więc nie ma niebezpieczeństwa , że zostanie on zalany.
Urządzenia do zabudowy stworzono są z kolei z myślą o pracy w boksie kasowym. Czasem są to płaskie wagi, wpuszczane w ladę. Często jednak to połączenie skanera i wagi. Zawsze natomiast ich funkcjonalność umożliwia płynną współpracę z komputerem, czy kasą fiskalną.
Zastosowanie wszystkich tych rozwiązań, zdecydowanie optymalizuje pracę marketów i usprawnia obsługę klienta.
Proszę o podanie konkretnego modelu wagi kalkulacyjnej. Chcę taką kupić i chętnie skorzystam z porady.